Vegard Hansen, direktør i Vegtilsynet. Foto: Robert S. Eik - fra Vegsikringskonferansen 2026.

Vegtilsynet – viktigheten av trafikksikkerhetsrevisjoner

Trafikksikkerhetsrevisjoner er et effektivt verktøy for å avdekke feil og mangler i vegprosjekter. I en ny rapport, som ble presentert under Vegsikringskonferansen 2026 av Vegard Hansen, direktør i Vegtilsynet, har Vegtilsynet undersøkt Statens vegvesens bruk av slike revisjoner i utbedringsprosjekter, og peker på potensialet for å styrke trafikksikkerheten ytterligere.

Foto over: Vegard Hansen, direktør i Vegtilsynet på Den nasjonale Vegsikringskonferansen 2026. Foto: Robert S. Eik

– Trafikksikkerhetsrevisjoner er et viktig verktøy som vi vet fungerer. Der de gjennomføres, avdekkes det ofte trafikkfarlige avvik, feil eller mangler fra veinormalene som er viktig at rettes opp. Det er et viktig bidrag til tryggere veier, fordi veinormalene er utformet for å sikre et minimumsnivå av sikkerhet, sier Vegard Hansen, direktør i Vegtilsynet.

Trafikksikkerhetsrevisjoner er et viktig bidrag til tryggere veier, fordi veinormalene er utformet for å sikre et minimumsnivå av sikkerhet, sier Vegard Hansen, direktør i Vegtilsynet. Foto: Robert S. Eik – fra Vegsikringskonferansen 2026.

Vegtilsynet har undersøkt om Statens vegvesen, divisjon Drift og vedlikehold, gjennomfører trafikksikkerhetsrevisjoner (TS-revisjoner) i utbedringsprosjekter, i tråd med vegsikkerhetsforskriften og egne interne krav.

Kort :

  • TS-revisjoner er en systematisk og uavhengig gjennomgang av trafikksikkerheten i veiprosjekter.
  • Krav til trafikksikkerhetsrevisjoner følger av veisikkerhetsforskriften. Statens vegvesen har i tillegg satt interne krav som innebærer at det gjennomføres trafikksikkerhetsrevisjoner i flere prosjekter enn det forskriften krever.

Samlet sett viste tilsynssaken at Statens vegvesen ikke kan vise til at det gjennomføres TS-revisjoner for alle aktuelle utbedringsprosjekter i samsvar med krav. Samtidig har Vegtilsynet sett at når det gjennomføres TS-revisjoner, utføres disse både av uavhengig og godkjent TS-revisor, noe som er i samsvar med kravene.

Vegtilsynet har gitt to avvik og én observasjon som vil bli fulgt opp med Statens vegvesen.

Tilsynsresultat

Funn 1 – Avvik

Statens vegvesen kan ikke dokumentere at det for alle undersøkte vegprosjekter, andre investeringstiltak eller strekningsvise utbedringer er gjennomført TS-revisjoner i samsvar med krav.

Funn 2 – Avvik

Statens vegvesen kan ikke dokumentere at avvik knyttet til gjennomføring av TS-revisjoner blir meldt i virksomhetens Kvalitetssystem i tråd med fastsatte rutiner

Funn 3 – Observasjon

Statens vegvesen bør tydeliggjøre internt krav til gjennomføring av TS-revisjoner for utbedringsprosjekter.

Forskriften og interne krav må etterleves

– Forskriften og interne krav må etterleves, og vi vil nå be Statens vegvesen komme med tiltak for å lukke avvikene.

I lys av regjeringens strategi om å ta vare på eksisterende infrastruktur, utbedre der man kan og bygge nytt der man må, mener Vegtilsynet at Statens vegvesen sitt interne krav som omfatter et TS-revisjonsregime utover krav i veisikkerhetsforskriften, er positivt. I praksis utvider dette bruken av trafikksikkerhetsrevisjoner til flere prosjekter.

– Trafikksikkerhetsrevisjoner har en klar verdi. Kravene setter et minimumsnivå, ikke en øvre grense. Vegtilsynet ønsker derfor en dialog om utvidet bruk av slike revisjoner – ikke bare i større vegprosjekter, men også i mindre utbedringsprosjekter og på fylkesvegnettet, avslutter Hansen.

Les hele rapporten her.